0

Taksim, Taksim İstiklal Caddesi, İstanbul Taksim’de Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi yolculuğu genellikle Taksim Meydanın‘dan başlar. Meydanın başlangıcından Tünel’e kadar nostaljik tramvay çalışıyor. Meydandaki Atatürk Anıtı 1927 – 28  yılları arasında Pietro Canonica tarafından yapılmış ve günümüzde Taksim’in simgesi haline gelmektedir.

İstiklal Caddesi’ne kuşbakışı bakarsanız İstanbul’un içinde büyük ve parlak bir yıldız gibi görünebilir çünkü caddenin vitrinlerini aydınlatan renkli ışıklar birleşir ve buraya bambaşka bir hava verir. Kapalı bir kutu gibidir İstiklal Caddesi, birçok farklı kültürü kendi içersinde birleştirir.  Bu caddede ilerlerken dini, dili, rengi ve tarzı birbirinden farklı onlarca insan görebilirsiniz.

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi’ni gezmek için erken saatleri seçerseniz yüzlerce birbirinden güzel mağazada alışveriş fırsatını bulabilirsiniz. Caddenin sonunda Tünel’e inerken sağda kalan Anzavur Pasajı da sevdiklerinize alabileceğiniz küçük armağanlar için size hoş alternatifler sunacaktır. Amacınız sadece kendiniz için biraz zaman ayırmaksa cadde üzerinde bulunan  dokuz ayrı sinemadan istediğiniz herhangi birinde, konforlu koltuklara yayılarak güzel bir filmin tadını da çıkarabilirsiniz ya da onlarca kitapla donatılmış kitap kafelerden birine oturarak zamanın nasıl geçtiğini unutabilirsiniz. Bir şeyler içmek ve biraz mola vermek isterseniz sokak kenarında ki kafeler caddeye koydukları masalarla sizi  kalabalıktan koparmadan, buz gibi  bir içeceğin tadını damağınızda bırakabilir.

İstanbul’da yaşamıyorsanız yolunuz İstanbul’a düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir İstiklal Caddesi. Burayı gezerken mevsimlerden yaz ya da kış olması önemli değil. İstiklal Caddesi, yaz aylarında sokaklardaki masalarla gözünüze hitap ederken soğuk bir kış gününde de yine aynı kafelerin içinden gelen sıcak çay kokusu ile kendine çekebilir.

Taksim, İstanbul’un merkezi noktalarından biri olduğu için de neredeyse her noktadan kalkan otobüslerle rahatlıkla İstiklal Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.

Yazımızı paylaşmayı düşünür müsün?
Icon Icon Icon

Sen de yorum girmek ister misin?

* İsim, Email, Yorum zorunludur